Polacy zakładają firmę w Czechach – co należy wiedzieć?
Czechy i Polska to dwa kraje, które oddzielone są cienką granicą. Przekraczając granicę nie trzeba obawiać się nawet żadnych kontroli granicznych. Przyjaźń łącząca te dwa kraje sprawia, że wielu Polaków myśli o tym, aby założyć tam firmę. Nie dziwi ten fakt, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że ma się możliwość zakupu samochodu bez podatku VAT. Nie jest to jednak jedyna zaleta, która związana jest z rejestracją polskiej firmy w Czechach. Czas na to, aby przyjrzeć się procesowi rejestracji firmy w Czechach.
Zakładanie działalności w Czechach
Zgodnie z opiniami, które często można spotkać w sieci, rejestracja firmy w Czechach to mała ilość biurokracji. Szczególnie jeżeli dokona się porównania do Polski. Czy proces rejestracji firmy w Czechach można przyspieszyć? Oczywiście, że tak. Można skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii prawniczej, której dane kontaktowe można znaleźć na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/, aby mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione w należyty sposób.
Mając wsparcie osób, które znają się na czeskim prawie, można zyskać:
- wsparcie w zakresie działalności w Rejestrze Działalności Gospodarczych;
- prawnicze doradztwo, które będzie obejmować zakres przedmiotu doboru działalności;
- zgłoszenie firmy we właściwych urzędach, czyli podatek dochodowy, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Ważną kwestią przy prowadzeniu firmy w Czechach są dokładnie finanse. Należy więc znaleźć odpowiednie biuro księgowe, które pomoże w załatwieniu najważniejszych kwestii, utrzymując stale kontrolę nad rachunkami firmowymi.
Co należy wiedzieć na temat czeskich podatków?
Może podatki nie należą do ulubionych tematów, ale warto zorientować się na ich temat, ponieważ trzeba będzie je regularnie opłacać. W Czechach obowiązują dwie stawki podatkowe: 15% lub 22% od osiąganych dochodów. Istnieje możliwość skorzystania ze zryczałtowanej stawki, która wynosi 5740 Kč. Taka opcja możliwa jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT, a ich dochód nie przekracza 1 000 000 Kč. W przypadku zryczałtowanej stawki, należy pamiętać o tym, aby opłacać ją w każdym miesiącu.
Polska firma w Czechach – jakie są zalety tego rozwiązania?
Najważniejszą korzyścią, która może skłonić do tego, aby polską firmę założyć w Czechach, jest prosty system rozliczania podatków. Jest to stała stawka, która w Czechach wynosi znacznie mniej niż w Polsce. Te dla osób fizycznych zostały wymienione powyżej. Jeżeli chodzi o spółki, to wynosi ona 19%. Należy nadmienić także to, że koszta uzależnione są od osiąganego dochodu. Czechy są krajem, który przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich przedsiębiorców. Nie zmuszają oni ich do osobistego stawiennictwa. Zdecydowaną większość spraw można załatwić w formie elektronicznej.
Zasada domniemania niewinności
Zakładając firmę w Czechach należy zapoznać się z tą zasadą, która stosowana jest przez tamtejsze urzędy. Nawet jeżeli przedsiębiorca dopuści się do złamania obowiązujących przepisów, może być pewnym tego, że kara będzie stosunkowo niska. Przy czym należy zadbać o to, aby więcej do takich rzeczy nie dopuścić. Może i czescy urzędnicy wykazują się cierpliwością, ale kiedyś może ona się skończyć.
Wiele osób ucieszy również ten fakt, że w Czechach można założyć firmę mając niski kapitał zakładowy spółek. Jest to także rozwiązanie polecane dla osób, które nie lubią urzędowych spraw. Tam jest ich naprawdę bardzo mało. Czesi nie zapominają także o ulgach, które dedykowane są dla przedsiębiorców. To również zaleta prowadzenia tam firmy.