7 dobrych praktyk w zakresie zarządzania domowym budżetem

Zarządzanie domowymi finansami to dla jednych codzienna praktyka, a dla innych największy koszmar, przed którym bronią się rękoma i nogami. Najczęściej zwyczajnie udajemy sami przed sobą, że ten problem nas nie dotyczy. Po co nam takie szumne słowa, my zwyczajnie pracujemy, zarabiamy i wydajemy pieniądze i wcale nam się nie wydaje, by konieczne było określanie tego jako jakieś specjalne zarządzanie. W pewnym sensie to prawda, bo na co dzień wystarczy nam przestrzeganie kilku prostych zasad, aby nie wpaść w finansowe kłopoty. Na co zwracać uwagę?


1. Nie zadłużaj się


Niewiele rzeczy jest w życiu gorszych niż długi i nie chodzi tu tylko o skutki ekonomiczne, które przy nierozważnym podejściu mogą być wręcz opłakane. Zdecydowanie bardziej rujnujące są efekty psychiczne. Długi wpędzają nas w ogromny stres, a martwienie się o to, czy wystarczy nam na spłatę raty, może być przyczyną konfliktów rodzinnych przy każdych zakupach, nieważne rozsądnych czy nie. To przez długi kurczowo trzymamy się nawet najbardziej nielubianej pracy i marnujemy swój czas na zarabianie pieniędzy, które natychmiast oddajemy innym.


2. Nigdy nie wydawaj wszystkiego, co zarabiasz


Jest bardzo prosta zasada, aby uniknąć kłopotów. To wydawanie tylko części swoich dochodów. Najprościej jest zacząć od płacenia samemu sobie. To banalne: zaraz po tym, gdy wynagrodzenie wpłynie na nasze konto, przelewamy określoną kwotę na konto oszczędnościowe i zapominamy, że w ogóle ją kiedyś mieliśmy. Taka systematyczność oznacza oszczędności.


3. Dbaj o bezpieczeństwo finansowe swoje i swojej rodziny


Tak, bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a aby mieć pewność, że nie wpadniesz w kłopoty, musisz mieć odłożone pewne sumy na funduszu awaryjnym, który przyda się w razie niespodziewanych wydatków i poduszce bezpieczeństwa, która pokryje koszty utrzymania twojej rodziny przez określony czas, w razie gdybyś stracił prace lub możliwość jej wykonywania.


4. Inwestuj nadwyżki, nigdy oszczędności


Pieniądze muszą zarabiać na siebie, bo inaczej ich trzymanie jest całkowicie bez sensu. To, dlatego trzeba je inwestować, ale to nie jest zabawa dla każdego. Nigdy nie wolno inwestować oszczędności, a tylko nadwyżki finansowe. Nie zapominaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i możesz stracić kapitał, a chyba nie chcesz, aby to zachwiało bezpieczeństwem twojej rodziny?


5. Zawsze staraj się rozumieć w co inwestujesz


Poszedłbyś do pracy, na której się nie znasz? Nie, bo to ryzykowne. To z tego powodu nigdy nie wkładaj swoich pieniędzy w coś, o czym nie masz pojęcia. Nie ufaj także doradcom i pamiętaj, że każdy z nich zwyczajnie pracuje, a więc chce na tobie zarobić pieniądze.


6. Poznaj wartość swojego czasu


Czas jest bezcenny, ale nie znaczy to, że nie można oszacować jego wartości. To bardzo ważne, abyś miał świadomość, ile kosztuje godzina twojego czasu. Nie tylko ułatwia to sprawę przy zakupach, ale też przy płaceniu za określone usługi.


7. Nie myśl o tym, co myślą o tobie inni


Zbyt często kupujemy kompletnie niepotrzebne nam rzeczy, za niekoniecznie własne pieniądze, tylko po to, aby pokazać się w towarzystwie ludzi, którzy wcale nam nie imponują, a w dodatku znajomość z nimi nie jest nam do niczego potrzebna. Niestety, to naprawdę częste, a przecież nie żyjemy dla innych ani na pokaz, a tylko i wyłącznie dla siebie. Często nie zdajemy sobie sprawy, w jak wiele kłopotów wpędza nas uleganie presji innych i próba dostosowanie się do zamożniejszych znajomych.